۱۰ مورد از مهم‌ترین چالش های انبارداری

ویراستار آبان ۱۸, ۱۴۰۱ 0 دیدگاه

چالش های انبارداری پیش روی مدیران در فرآیندهای پیچیده و پشت سر هم انبارداری به وقوع می‌پیوندند. در این زمان مدیرانی در خدمت‌رسانی به مشتریان موفق بوده‌اند که مناسب‌ترین راهکارها را مورد استفاده قرار داده باشند. در این مقاله شما را با ۱۰ مورد از مهم‌ترین چالش‌‌های مدیریت انبارها آشنا خواهیم کرد.

چالش های انبارداری چه مواردی هستند؟

اکوسیستم انبارها شامل فرآیندهای مختلفی می‌شوند که به واسطه آنها خدمات باکیفیتی به مشتریان ارائه می‌شود. این در حالی است که همیشه در انبارها رویدادهای مختلفی رخ می‌دهند که مواد اولیه، کالاها، منابع انسانی و خدمات نهایی ارائه شده به مشتریان را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در ادامه به معرفی مهم‌ترین موارد آن می‌پردازیم.

۱- اطلاعات نادرست درباره موجودی انبارها

مدیریت نادرست موجودی می‌تواند یکی از مهم‌ترین چالش های انبارداری باشد. زیرا باعث ایجاد مشکلاتی در فرآیندهای مختلف می‌شود. برای مثال ممکن است کارگران برای تأمین موجودی انبار به مکانی بروند که محصولات در آنجا در دسترس نیست. همین امر ممکن است در هنگام نگهداری محصولات در مکانی که قبلاً پر شده نیز اتفاق بیفتد. در میان علل مختلفی که باعث بروز این چالش می‌شوند، فرآیندهای دستی به‌روزرسانی داده‌های موجودی، دلیل اصلی به حساب می‌آیند. زیرا اشتباه در این فرآیندها منجر به جمع‌آوری اطلاعات نامناسب یا به‌روزرسانی نشده درباره موجودی انبارها و وقت تلف کردن کارگران برای بررسی فیزیکی و تصحیح خطاها می‌شود.

در نهایت نیز این چالش با هدر رفتن پول و زمان بسیار همراه خواهد بود. هرچند استفاده از نرم‌افزارهای انبارداری می‌تواند به گردآوری اطلاعات درست درباره موجودی‌ها و پایان یافتن یکی از چالش های انبارداری کمک کند.

۲- استفاده ناکارآمد از فضا از چالش های انبارداری

یکی دیگر از چالش های انبارداری که مدیران با آن مواجه هستند، استفاده ناکارآمد از فضای انبارهاست. اما سؤال اینجاست که چرا مدیران از فضای انبار به درستی استفاده نمی‌کنند؟ در پاسخ نیز می‌توان گفت که یک انبار با پیکربندی ضعیف می‌تواند باعث ایجاد چالش‌‌های مدیریت موجودی انبارها شود. میانگین استفاده از ظرفیت انبار تنها ۶۸ درصد است که ثابت می‌کند از فضای انبار به طور کارآمد استفاده نمی‌شود. در حالی که انبارها با یک چیدمان بهینه می‌توانند از کف و فضای عمودی خود برای ذخیره‌سازی محصولات به حد کافی استفاده کنند.

اگر دقیق‌تر نگاه کنیم باید بگوییم که اشتباهات راه‌اندازی انبار می‌توانند منجر به اتلاف زمان در چینش و سپس یافتن محصولات مورد نیاز شوند. این در حالی است که ناکارآمدی راه‌اندازی تأثیر مستقیمی بر سودآوری کسب‌وکارها دارد. زیرا هرچه کارگران زمان بیشتری را برای یافتن محصول صرف کنند، سفارش‌های کمتری را انجام خواهند داد.

۳- مدیریت نادرست منابع انسانی

هزینه‌های منابع انسانی می‌تواند نزدیک به ۶۵ درصد کل بودجه انبار را تشکیل دهد. کارگران بخش جدایی‌ناپذیر انبارها هستند و مدیریت مؤثر آنها بهره‌وری کلی فرآیندهای مختلف انبار را بهبود می‌بخشد. البته نباید فراموش کرد که وجود طیف وسیعی از کارکنان که شامل مدیران و کارگران می‌شود و در دسترس بودن تجهیزات گران‌قیمت، چالش های انبارداری را بیشتر می‌کنند. در این شرایط مدیران انبار باید تصمیمات مهمی را برای استفاده حداکثری از نیروی کار موجود اتخاذ کنند. علاوه بر این، آنها باید مناطقی را بیابند که سیستم‌های انبارداری آنلاین بتوانند برای کاهش هزینه‌های نیروی کار و کارآمدتر کردن فرآیند انجام سفارش وارد عمل شوند.

۴- پیروی از فرآیندهای ابتدایی

در حالی که دیجیتالی شدن در صنایع مختلف در حال افزایش است، اکثر انبارها هنوز از فرآیندهای قدیمی غیرآنلاین پیروی می‌کنند. ورود دستی داده‌ها و رسیدگی بیش از حد محصولات می‌توانند زمان‌بر و پرهزینه باشند. این در حالی است که با تغییر پویایی کسب‌وکار در دوران همه‌گیری کرونا، مدیران انبارها متوجه شده‌اند که باید با سرعتی مشابه پویایی داده‌ها تکامل یابند. به همین دلیل ۷۷ درصد از سازمان‌ها در مورد استفاده از سیستم‌های انبار خودکار و نقشه‌برداری برنامه‌ای برای به حداکثر رساندن عملکرد مبتنی بر داده‌ها جدی هستند.

هوشمندسازی انبارها و استفاده از فناوری‌های مدرن مانند اسکنر بارکد به ساده‌سازی فرآیندهای انبار کمک می‌کنند. زیرا وقتی سیستم‌های خودکار سریع حرکت می‌کنند، وظایف با کارایی بیشتری کامل می‌شوند و تلاش‌های تکراری حذف خواهند شد.

۵- انطباق با تقاضای فصلی

تغییر خواسته‌های مشتری موضوعی است که از کنترل انبارها خارج است. تغییرات فصلی، چرخه‌های اقتصادی، محصولات پرطرفدار و سایر عوامل منجر به ایجاد نوسانات در تقاضای مشتری می‌شوند. این در حالی است که چرخه تغییر تقاضای مشتری از نظر تحقق محصول چالش‌های جدی برای انبارها ایجاد می‌کند. ممکن است در برخی از ماه‌ها با کاهش فروش مواجه شوند. در حالی که تقاضا می‌تواند در ماه‌های دیگر از سطح موجودی فراتر رود. در این حالت حفظ تعادل بین عرضه و تقاضا برای فرآیند تحقق اهداف بسیار ضروری است. بنابراین نباید هیچ شکافی بین انبار و سایر جنبه‌های زنجیره تأمین، به ویژه خرید و حمل‌ونقل وجود داشته باشد.

نرم‌افزارهای موفق انبارداری هوشمند به مدیران انبار در پاسخگویی مؤثرتر به تقاضاهای در حال تغییر کمک می‌کنند. آنها می‌توانند تغییراتی را در جای‌گذاری محصول ایجاد کنند، سهام مورد تقاضا را زودتر سفارش دهند، ماژول انتخاب را بهینه کنند و شبکه حمل‌ونقل خود را به درستی مدیریت نمایند.

۶- فرآیند جمع‌آوری غیراستاندارد از چالش های انبارداری

جمع‌آوری (Picking) یکی از مهم‌ترین مراحل در هر انباری به حساب می‌آید. این امر باعث ایجاد برخی از بزرگ‌ترین چالش های انبارداری نیز می‌شود. در واقع، به محض ثبت سفارش، یک کارگر با مسئولیت تکمیل سفارش تعیین می‌شود. اگر انتخاب به طور مؤثر انجام نشود، زمان زیادی برای انجام یک سفارش هدر می‌رود. همچنین ممکن است خطاهای انتخاب و مشکلات موجودی به وجود آیند که به خاطر آنها روند جمع‌آوری کالاها به تأخیر بیفتد. در نتیجه این امر روند تکمیل انبار و توانایی آن در انجام هرچه بیشتر سفارشات را مختل می‌کند.

۵۰ درصد از زمان جمع‌آوری کالاها صرف جابه‌جایی آن‌ها می‌شود. در این حالت جمع‌آوری باید به روشی بهینه انجام شود تا حرکت و زمان مصرف به حداقل برسد. چیدمان موجودی پیشرفته و سیستم‌های اتوماسیون انبار، خطاهای انتخاب را کاهش و کارایی انتخاب را افزایش می‌دهند. همچنین جمع‌آوری و ذخیره‌سازی مناسب داده‌ها را برای انتخاب‌کنندگان آسان‌تر می‌کنند تا این افراد بتوانند محصول را در جای مناسب قرار دهند.
نرم‌افزارهای انبارداری دارای یک ماژول انتخاب پیشرفته هستند که در رفع این مشکل کمک می‌کنند. آنها از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای ایجاد دسته‌های بهینه و در نهایت برای بهبود کارایی انتخاب استفاده می‌نمایند.

۷- مدیریت سفارش معیوب

با پیشرفت تکنولوژی، مصرف‌کنندگان منابع متعددی برای سفارش محصول دارند. برای انباری با کانال فروش همه‌کانالی (Omnichannel sales channel)، مدیریت سفارش‌های مشتری که از کانال‌های متعدد می‌آیند می‌تواند کاری خسته‌کننده باشد. سفارشات را می‌توان از وب‌سایت‌های شرکت، پورتال‌های تجارت الکترونیک، کانال‌های فروش آفلاین و موارد دیگر دریافت کرد. صفحات اکسل و روش‌های متنی سنتی می‌توانند منجر به چالش های انبارداری در انجام سفارشات شوند. این در حالی است که این موضوع می‌تواند منجر به چالش‌هایی درباره تخصیص ظرفیت، ارسال انتخاب‌کننده‌ها برای بازیابی سفارش‌های نادرست و دریافت اقلام سفارش نشده مشتریان شود. در این شرایط بررسی دقیق سفارشات با ابزارهای دیجیتالی و نرم‌افزارهای آنلاین به حل مشکل کمک می‌کند.

۸- مدیریت انبوه داده‌ها، از چالش های انبارداری

انبارها می‌توانند داده‌های زیادی را حین اجرای فرآیندهای مختلف تولید کنند. این داده‌ها برای مدیریت و تجزیه‌وتحلیل دستی بسیار زیاد هستند، اما وجود آنها بینش بهتری برای بهبود بهره‌وری انبار و کارآمدتر کردن آن به وجود می‌آورد. ردیابی جابه‌جایی کالاها از طریق زنجیره تأمین، مدیریت عملیات لجستیکی، بررسی کانال‌های تحویل و برخورد با محصولات برگشت‌خورده یا آسیب‌دیده می‌توانند برای مدیران انبارها، به‌ ویژه برای انبارهای کوچک و متوسطی ​​که مقدار زیادی از آن‌ کالاها ندارند، کار دشواری باشند. در حالی که بودجه ناکافی در اختیار آنهاست.

قابلیت‌های پیشرفته داده‌کاوی و تجزیه‌وتحلیل نرم‌افزارهای انبارداری می‌تواند به مدیران انبار کمک کند تا با تبدیل داده‌ها به اطلاعات کاربردی، دید بهتری از عملیات انبار خود داشته باشند.

 

گزارش گیری نرم افزار انبارداری

نرم افزار انبارداری مبین با امکانات ویژه

 

۹- تنوع در محصولات ذخیره شده از چالش های انبارداری

اکثر کسب‌وکارها بر اساس اصل (Pareto) فعالیت می‌کنند که در آن ۸۰ درصد فروش آنها از ۲۰ درصد موجودی حاصل می‌شود. با این حال، با توجه به تغییرات مکرر در چشم‌انداز، یافتن ۲۰ درصد محصولات می‌تواند دشوار باشد. زیرا با تغییر تقاضای مشتریان در یک لحظه، انبارها نسبت به قبل محصولات متنوع‌تری را ذخیره می‌کنند. در این شرایط پیش‌بینی نادرست تقاضای مشتریان و سفارش دادن زیاد از حد یک محصول که در نهایت در قفسه‌ها باقی می‌ماند، می‌تواند به بازگشت سرمایه (ROI) انبار آسیب برساند.

این در حالی است که داشتن موجودی کمتر از حد یک محصول منجر به از دست رفتن سریع سفارشات مشتریان به دلیل در دسترس نبودن انبارها می‌شود. در نتیجه یکی از چالش‌ های انبارداری تخمین نادرست میزان محصولات و تنوع آنهاست که با کمک سیستم‌های هوشمند قابل مدیریت خواهند بود.

۱۰- کنترل کیفیت ضعیف، از مهم‌ترین چالش های انبارداری

با وجود صدها سفارش که هر روز وارد انبار شده و از آن خارج می‌شوند، گاهی اوقات کنترل کیفی به بروز چالش های انبارداری ختم می‌شود. در واقع، به دلیل فشار انجام سریع سفارشات، کارگران گاهی اوقات جزئیات کلیدی را هنگام برداشت، بسته‌بندی یا حمل‌ونقل نادیده می‌گیرند. این امر می‌تواند منجر به دریافت محصولات بی‌کیفیت با بسته‌بندی نامناسب یا آسیب‌دیده توسط مشتریان شود. این موضوع خود به کاهش میزان مشتریان منجر می‌شود.

کرونا نیز یکی از دلایلی است که چالش‌های جدی برای کنترل کیفیت ایجاد کرده است. زیرا انبارها تلاش می‌کنند تا کارهای بیشتری را در زمان کمتر انجام دهند. در برخورد با این چالش، کنترل کیفیت مناسب می‌تواند دردسر بازگشت و خدمات کمتر از حد به مشتری را از بین ببرد.

برگرفته از: podro.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *