آشنایی با حسابداری انبار

مبین سافت بهمن ۱۹, ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

حسابداری انبار

موجودی یک دارایی لحظه‌ای است زیرا یک شرکت معمولاً قصد دارد کالاهای نهایی خود را در مدت زمان کوتاهی ، بطور معمول در یک سال ، به فروش برساند. قبل از اینکه در ترازنامه قرار گیرد موجودی باید از نظر فیزیکی شمارش یا اندازه گیری شود.
شرکتها معمولاً سیستم‌های مدیریت موجودی پیشرفته را قادر به ردیابی سطوح موجودی لحظه‌ای می دانند. موجودی برای استفاده از یکی از سه روش محاسبه می‌گردد: اولین خرید- اولین خروج (FIFO) آخرین خرید- اولین خروج (LIFO)؛ یا میانگین موزون (weighted-average)

یک حساب انبار به طور معمول از چهار دسته جداگانه تشکیل می شود:
۱. مواد خام
۲. در روند تولید
۳. کالاهای نهایی
۴. تجاری

نرم افزار مدیریت مشتریان

نرم افزار آنلاین مدیریت انبار

 

مواد اولیه (مواد خام)
نمایانگر مواد مختلفی است که یک شرکت برای فرآیند تولید خود خریداری می کند. این مواد قبل از اینکه یک شرکت بتواند آنها را به یک کالای آماده برای فروش تبدیل کند ، باید تحت فرآیند تولید قرار گیرد و به محصول نهایی تبدیل شود.

در جریان تولید
فرآیند نمایانگر مواد اولیه در فرآیند تبدیل به یک محصول نهایی است.

کالاهای نهایی
کالاهایی کامل هستند که به راحتی قابل فروش برای مشتریان یک شرکت هستند.

تجاری
نمایان‌گر کالایی است که یک شرکت از یک تأمین‌کننده برای فروش مجدد در آینده، خریداری می کند.

 

روشهای مدیریت موجودی

بسته به نوع تجارت یا کالایی که مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد ، یک شرکت از روش های مختلف مدیریت موجودی استفاده خواهد کرد. برخی از این روشهای مدیریت شامل تولید همزمان (JIT) ، برنامه ریزی نیاز به مواد (MRP) ، مقدار سفارش اقتصادی(EOQ) و فروش روزانه موجودی(DSI) می باشد.

مدیریت در لحظه
تولید همزمان (JIT) در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در ژاپن سرچشمه گرفت. شرکت Toyota (TM) بیشترین کمک را به توسعه آن انجام داد. این روش به شرکتها امکان می دهد با صرفه جویی در موجودی مورد نیاز برای تولید و فروش محصولات ، مبلغ قابل توجهی در هزینه‌ها صرفه جویی کرده و ضایعات را کاهش دهند. این روش هزینه های ذخیره سازی و بیمه را کاهش می دهد و همچنین هزینه امحا یا دور انداختن موجودی اضافی را به طرز چشم‌گیری پایین می‌آورد.

مدیریت موجودی JIT می تواند خطرناک باشد. اگر تقاضا به طور غیر منتظره‌ای افزایش پیدا کند ، تولیدکننده ممکن است نتواند موجودی مورد نیاز خود برای تولید محصول نهایی را تأمین کند ، لذا به اعتبار خود در قبال مشتریان آسیب می رساند و به سمت رقبا سوق می دهد. حتی کوچکترین تأخیرها می توانند مشکل ساز باشند.
اگر یک ماده‌ی خام کلیدی “به موقع” تأمین نگردد ، مشکلات زیادی به‌همراه خواهد داشت.

برنامه ریزی مورد نیاز مواد
روش مدیریت موجودی برنامه ریزی مورد نیاز مواد (MRP) وابسته به پیش بینی فروش است ،
به این معنی که تولید کنندگان باید سوابق فروش دقیقی داشته باشند تا بتوانند برنامه ریزی دقیق نیازهای موجودی را انجام دهند و آن نیازها را به موقع با تأمین کنندگان مواد ارتباط دهند. به عنوان مثال ، یک سازنده اسکی با استفاده از سیستم موجودی MRP ممکن است اطمینان حاصل کند که موادی مانند پلاستیک ، فایبرگلاس ، چوب ، و آلومینیوم بر اساس سفارشات پیش بینی شده در انبار وجود دارند. عدم توانایی در پیش بینی دقیق فروش و عدم کنترل میزان خرید مواد اولیه، منجر به عدم توانایی تولید کننده در انجام سفارشات می شود.

مقدار سفارش اقتصادی
از مدل مقدار اقتصادی (EOQ) در مدیریت موجودی با محاسبه تعداد واحدهایی که یک شرکت باید با هر سفارش دسته ای به موجودی خود اضافه کند استفاده می شود تا ضمن فرض تقاضای مصرف کننده ثابت ، کل هزینه های موجودی خود را کاهش دهد. هزینه های موجودی انبار در این مدل شامل هزینه های نگهداری و تولید است.
مدل EOQ در صدد است تا اطمینان حاصل كند كه در هر دسته سفارش مقدار صحیح موجودی محاسبه می شود ، بنابراین یك شركت مجبور نیست كه مرتباً سفارش بدهد. فرض بر این است که بین هزینه های نگهداری موجودی و هزینه های تنظیم موجودی کالا ، ارتباطی وجود دارد و کل هزینه های موجودی در صورت به حداقل رساندن هزینه های راه اندازی و هزینه های نگهداری به کمترین میزان می رسد.

روز فروش موجودی
روز فروش موجودی (DSI) یک نسبت مالی است که میانگین زمان در روزهایی را نشان می دهد که یک شرکت برای تبدیل موجودی خود از جمله کالاهایی که کار در دست اقدام دارند به فروش تبدیل می کند.
DSI همچنین به عنوان میانگین سن موجودی ، روزهای برجسته موجودی (DIO) ، روز موجودی در موجودی (DII) ، روز فروش در موجودی یا موجودی روز شناخته می شود و به روش های مختلفی تفسیر می شود. با بیان نقدینگی موجودی ، این رقم نشان می دهد که سهام موجودی موجودی یک شرکت در چند روز دوام خواهد داشت. بطور کلی،DSI پایین تر ترجیح داده می شود زیرا نشان می دهد مدت زمان کمتری برای کاهش موجودی وجود دارد ، اگرچه میانگین DSI در یک صنعت به صنعت دیگر متفاوت است.

تجزیه و تحلیل کیفی موجودی
روش های دیگری نیز وجود دارد که برای تجزیه و تحلیل موجودی یک شرکت استفاده می شود. اگر یک شرکت اغلب بدون توجیه معقول روش خود را برای حسابداری انبار تغییر دهد ، به احتمال زیاد مدیریت آن مجموعه در تلاش است تا تصویری روشن تر از تجارت خود از آنچه واقعی است ، ترسیم کند. SEC (شركت امنيت و توسعه) به شركتهاي عمومي نياز دارد تا ذخاير LIFO را كه مي توانند با هزينه موجوديات LIFO با هزينه FIFO مقايسه كنند ، افشا كنند.

نوشتن موجودی مکرر
تخفیف ها می تواند مسائل مربوط به یک شرکت را با فروش کالاهای نهایی خود و یا منسوخ کردن موجودی نشان دهد. همچنین می تواند پرچم های قرمز را با توانایی یک شرکت در رقابتی ماندن و تولید محصولاتی که باعث می شود مصرف کنندگان به جلو سوق دهند ، بالا ببرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *